Dobry łotr

 

                                              

„Jeden ze złoczyńców, których  [tam] powieszono, urągał Mu :”Czy Ty nie jesteś Mesjaszem ? Wybaw więc siebie i nas”. Lecz drugi, karcąc go, rzekł: „ Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz ? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy, bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił „ I dodał : „ Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa” Jezus mu odpowiedział : „ Zaprawdę powiadam ci : Dziś ze Mną  będziesz w raju” ( Łk. 23, 39-43)

 

Rzymianie, jak słusznie ktoś zauważył, nie przybijali do krzyża za kradzież paru ryb ze straganu. Łotr musiał mieć na sumieniu zapewne niejedno ludzkie życie i morze nieszczęść, które wyrządził swoim bliźnim. Ma zresztą tego świadomość, nie prosi Jezusa, by Ten uwolnił go od doczesnej kary, co więcej – uważa ją za sprawiedliwą. Nie prosi Jezusa o wzięcie do raju, ot tak po prostu. On zwraca się do Jezusa tylko o to, by ten go wspomniał. Zaiste niezwyczajny to łotr. Karę uważa za sprawiedliwą a pokory mógłby się od niego uczyć, niejeden z nas.

Jezus jak zawsze daje stokroć więcej niż oczekuje proszący :”Dziś będziesz ze Mną w raju” Będziesz w raju, będziesz oglądał twarz Boga Jedynego, będziesz święty, on łotr, tu powinny być trzy wykrzykniki. To oburza nasze ludzkie wyobrażenie sprawiedliwości, a to dopiero początek.

A gdyby dziś obok ukrzyżowanego Jezusa znalazł się terrorysta mający na sumieniu setki czy tysiące niewinnych ofiar, gdyby seryjny morderca i gwałciciel, gdyby pedofil bezwzględnie wykorzystujący małe dzieci, gdyby… no właśnie.

Zanim cokolwiek powiemy, zauważmy nieco egoistycznie, że te słowa Jezusa są także dla nas osobistą i realną nadzieją. Tak, my oczywiście nie zabijamy, nie kradniemy, nie podpalamy. W odróżnieniu od łotra, kary jakie nas spotykają zawsze uważamy za niesprawiedliwe, coś tam jednak na sumieniu mamy. Czy gdy Jezus nam powie –„Dziś ze Mną będziesz w raju” to zaczniemy się krygować i powiemy :” Ależ skąd Panie Boże ten tysiąc lat czyśćca należy się nam jak psu zupa”

Miłość Boga i Jego sprawiedliwość staje w poprzek naszych wyobrażeń i chciałoby się tylko powiedzieć – całe nasze w tym szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.